(Ukrainian) Iнтерв’ю для Meдiа Портал “Культура” ”Для музики нема кордонiв”.

Свого часу Руслан Трочинський грав у складі гурту «Гайдамаки». Згодом він переїхав до Естонії, де заснував фольк-роковий гурт «Свята Ватра». Музика цього колективу сповнена народного колориту. Самобутня та драйвова, вона поєднує українські й естонські фольклорні мотиви.

Незважаючи на відстань, мені вдалося взяти у Руслана інтерв’ю, в якому він розповів про творчі мрії, гастролі в Україні, новий альбом, а також про те, чому живе в Естонії. Зрозуміла, що і для музики, і для гарного спілкування – немає кордонів.

– Як народився гурт «Свята Ватра»?

– Коли я був малий, в нас вдома завжди було весело. Вечорами бабця співала народні пісні, а мати – романси під акомпанемент фортепіано. Я слухав і підспівував їм. Так вирішив бути музикантом. Закінчив Національну академію імені П. Чайковського по класу тромбона, а в 1999 році заграв у складі гурту «Гайдамаки». Розпочались перші гастролі. Це були незабутні часи. Ми грали на найбільших фестивалях та клубних сценах, вірили в краще майбутнє й робили все для того, аби Україну знали у світі.

У 2005 році склалося так, що переїхав до красивого та затишного естонського містечка Вільянді й покинув «Гайдамаки». Від початку мого проживання тут мріяв заснувати перший в Естонії world music band.

Через рік мене запросили на танцювальний фестиваль Notafe, де імпровізували танцюристи зі всього світу. Там познайомився з акордеоністом Кульно Мальвою та барабанником Калле Кінделом. Після закінчення фестивалю запропонував їм створити гурт. Запросив також музиканта Сільвера Сепп, що грав на перкусії, та волинкарку й мультиінструменталістку Сандру Сілламаа. Волинка, до речі, є одним із найстаріших та передових фольк-інструментів Естонії.

Перший наш концерт відбувся у жовтні 2005 року – на фестивалі «Lõikuspidu-Жнива» в Тарту. В репертуарі «Святої Ватри» − пісні, що співала мені бабця і мати, а також мої власні композиції і, звісно, народні естонські.

– Ви граєте за кордоном. Як сприймають Вас слухачі в Україні і за її межами?

– Для музики немає кордонів. У нас за плечима вже 15 країн Європи і Канада. Де б ми не виступали, нас приймають дуже тепло та чекають на наше повернення. Повсюди люблять і цінують колективи, які створюють якісну музику.

– Раніше Ви входили до складу гурту «Гайдамаки», а потім заснували «Святу Ватру». Що вплинуло на Ваше рішення?

– Разом з «Гайдамаками» ми багато їздили по Європі та гідно представляли Україну. У 2004 році, під час гастролей, познайомився зі своєю майбутньою дружиною Тер’є. Це було кохання з першого погляду. Саме кохання стало причиною мого переїзду в Естонію. Я хотів створити сім’ю, а з «гайдамацьким» рок-н-рольним життям це було неможливо. Вважаю, що зробив правильний вибір. Тепер у мене троє дітей, кохана, справжня сім’я, а це – найголовніше в житті. А ще й гурт «Свята Ватра», завдяки якому маю змогу показувати публіці всього світу красу українських та естонських традицій.

– Чи є у Вас творча мрія, якої хочете досягти?

– Мрій багато, і крок за кроком ми їх втілюємо. Вже 12 років «Свята Ватра» розвиває культурні стосунки між Україною та Естонією, формує гарний імідж українців в очах жителів цієї країни. Даємо концерти і в дитячих школах, і на фестивалях. Завдяки нам багато естонців почали співати українські пісні.

Мрію створити спільні фестивалі, а також зробити програму з українським та естонським симфонічним оркестром.

Те, що можемо реалізувати найближчим часом, − провести цього року тур по Україні. Якщо знайдемо можливість виступати, то гастролюватимемо з 2 по 9 липня. Але найбільша мрія – щоб нарешті скінчилась війна та настав мир на рідній землі. Цій мрії я присвятив пісню «Вальс Свободи». Ось рядки з неї:

Кохана, як Ти?

Я − живий, здоровий, тож в мене все гарно.

Сьогодні бачив сон:

Жовто-блакитний стяг майорить в кожному місті, селі.

Україна −вільна-єдина.

Ми перемогли!

Я повернувся додому.

Сонце смалить, навколо зелено,

Пташки співають, діти бігають за метеликами,

А ми з Тобою на площі танцюємо вальс. Свобода!

Люблю Тебе.

Назавжди Твій!

− Що означає назва гурту «Свята Ватра»?

− «Свята Ватра» для мене − це мрії, думки, бажання. Це енергія, що запалює і хвилює. Це той вогонь, який палає в моєму та кожному людському серці. Це коли мені не соромно дивитися в очі своїм дітям, розмовляти з ними, а також створювати разом пісні. Це віра в людяність та бажання добра і світла. Це музика вільних почуттів. Це українські та естонські традиції, поєднані з музикою позитиву, добра та кохання. Коли козаки вибирали собі нового отамана чи гетьмана, то робили це під час палаючої святої ватри.

− Наскільки часто хотіли би гастролювати Україною?

− Два-три рази на рік було б достатньо. Так, щоб заграти по всій українській землі – і в маленьких містах, й у великих. Завжди будемо раді запрошенню та залюбки приїдемо.

Наразі ведуться переговори стосовно виступів в Україні, тож маю надію, що невдовзі гастролюватимемо у Слов’янську, Добропіллі, Маріуполі й Тернополі.

− Останній альбом гурту вийшов у 2015 році. Коли плануєте наступний?

− 2015 року ми відзначили десятирічний ювілей − новим диском під назвою «Свобода-Vabadus». У захопливому процесі створення альбому народилась надзвичайна обкладинка для диску, яку можна посадити в землю, а потім милуватись квітами кольору українського прапору.

Йдеться про «живу» обкладинку, створену із «живого» паперу. Це якісний папір ручної роботи, до якого у процесі виготовлення додається справжнє насіння. Його можна саджати у землю або просто тримати в кондійці на підвіконні. Якщо папір намочити, то насіння почне кільчитися і можна буде стежити, як рослина розвивається.

В обкладинці альбому «Святої Ватри» використано насіння естонської національної квітки – волошки та насіння жовто-блакитних квітів. Обкладинку створено так, щоби частину можна було проростити, а іншу – просто зберегти.

Потихеньку пишемо нові пісні та маємо надію, що навесні 2018-ого року вийде новий альбом.

− Чим займається «Свята Ватра», окрім музики?

− Під час концертів у школах розповідаємо про українські та естонські свята, знаходимо щось спільне та різне в культурах цих країн. Проводимо танцювальні майстер-класи, народні ігри та курси для вчителів недільних шкіл. Також пропагуємо українську та естонську культуру, співпрацюємо з Українським конгресом Естонії, Українським культурним центром та молодіжною організацією «ПЛАСТ». Були одними з організаторів «Живого ланцюга Соборності» в Естонії, що вперше пройшов у 2013 році.

За роки війни провели й продовжуємо проводити благодійні концерти в Естонії, кошти з яких передаємо на допомогу дітям переселенців та військовим АТО.

У листопаді 2014 року «Свята Ватра» виступила у місті Слов’янську Донецької області та гастролювала з благодійними концертами на Сході України.

Спілкувалась Оксана Бруско