Був маленький хлопчик, заліз на стовпчик в дудочку грав
05 лютого 2013 // ІНТЕРВ’Ю
“Свята Ватра” – естонсько-український “fire-folk” гурт, музику якого можна описати приблизно такими словами: запальний український тромбон в поєднанні з естонською дудою, що створюють дивовижне звукове поєднання та народжують феєричну і дуже чоловічу енергію, яка не може не запалити слухачів. Соліст гурту він же тромбоніст Руслан ТРОЧИНСЬКИЙ родом з України, і єдиний хто розмовляє українською. Отже, раді вам представити сьогоднішнього нашого гостя.
Руслане, розкажи, з чого все розпочалось?
– У нас дома завжди було весело. По вечорам бабця співала народні пісні та мати співала романси та грала на фортепіано, а я слухав та підспівував їм. Потім 1982-1994 рр. Київська Спеціальна Середня Музична Школа інтернат ім. М.В.Лисенко;
1994-2000 Національна Академія П.І.Чайковського по класу тромбона; Гурт “Гайдамаки” 1999-2003 рр. та перші гастролі закордоном – незабутні рокрольні часи – ми були як родина, мали чіткі ідеології – патріотизм та кохання до всього українського.
Грали на найбільших фестивалях та клубних сценах – вірили і мріяли в краще майбутнє України та робили все можливе, щоб Україну знали з кращих сторін в світі.
В 2004 р. переїхав жити до Естонії – закохався в естонську красуню та оселився в Вiльянді, це красиве, затишне естонське містечко в якому є найбільший естонський фольк-фестиваль, Академія Культури та Центр Культури Естонії. В 2006 р. створив гурт “Свята Ватра”.
Створив гурт, як розвиток всього того що до цього мав та без чого не міг жити.
В репертуарі пісні ті, які співала мені бабця та мати, також пишу свої пісні і звісно народні естонські.
Що для учасників гурту “Свята Ватра” означає Свята Ватра?
– Руслан: Свята Ватра для мене це мрії, думки, бажання, кохання. Це та жаринка – вогонь, який палає в моєму серці. Це коли мені не стидно дивитися в очі своїм дітям, розмовляти з ними та писати з ними українські та естонські пісні. Це віра в людяність та бажання добра і світла. Це музика вільних почуттів та пісні, якi народжена в коханні. – Kulno (акардеон): Свята Ватра – це вогонь, який палає, хвилює та звуки його наповнені музикою – Martin(барабани): Чиста енегрія, яка палає в кожній людині
В яких фестивалях і країнах виступав Ваш гурт?
– Країни: Естонія, Фінляндія, Швеція, Латвія, Литва, Польща, України, Чехія, Румунія, Угорщина, Росія, Голандія, Німеччина, Франція та Велика Британія.
Якими виступами можете похизуватись? Які найбільші здобутки “Святої ватри”?
– 12 країн Європи. Кожен концерт дає щось незабутнє для гурту. Виступивши на головній сцені, найбільшого фествалю це не значить, що це головний здобуток. Все те, що було зроблено до цього: репетиції, концерти в різних містах, фествалях, забавах, клубах, вечірках, весіллях, копоративах, записи альбомів, інтерв’ю на ТБ та радіо – це все приводить до найбільшого здобутку – це “процес” живий та натуральний
Концерт в 2012 р. на найбільшому фествалі в Естонії разом з Tинiсом МЯГІ. Ми разом з Тинісом зробили нові аранжування наших пісень, де він навіть співав українською. Та написав естонською текст для пісні “Зілля Зелененьке” та “Ой чий то кінь стоїть”.
Це було вперше за 20 років існування фествалю, що всі бажаючи не потрапили на коцерт під відкритим небом, через брак місця. Це було неймовірно – о 00:00 ночі почався концерт та закінчився о 01:30…
Всі разом естоніці та інші нації співали наші пісні “Калина”, “Зілля Зелененьке”, “Ой чий то кінь стоїть”, “Je t’aime”, ми тричі співали на біс. Також “Свята Ватра” мала тур Балтійським морем та ТЕАТР-ТІНЕЙ-НІ-ВІТРИЛАХ “ЛЕТИ ПТАХ”
Маємо фільм про “Святу Ватру”.
Що стало поштовхом до ідеї створення фільму?
– Фольк експедиція в 2009 р. до Карпат. Після концерту на головній сцені фестивалю “Viljandi Folk” ми сіли в бус та стартували на фестваль “FelZiget” в Румунії, де заграли на одній сцені з “Гайдамаками” та далі поїхали в експедицію до Карпат. Ми побували в дуже прекрасних та мальовничих місях у Верховині. Також ми заграли на фствалі “Svirzh” – урочисто відкрили фольклорну сцену останнього дня фествалю. Повернувшись до Естонії ми заграли ще на фествалі “Viru Folk”. З нами їхали два оператори, фотограф, режисер та директор Культурної Академії в Вільянді.
Скільки зараз є альбомів?
– Коли народилась моя перша донька (вдома, без лікарів), ми готувались до цього, горіли свічки та в каміні палав вогонь, дихали разом і вже в процесі народження я сказав дружині почекай у мене надхнення та взяв олівець і записав слова пісні Je taime (Вже темно). Ось так народилась моя донька Руте та пісня “Je t’aime” і цього року вийшов перший альбом “Святої Ватри”.
– Друга донька народилась теж дома. 15. 03 я повернувся з Франції і 16.03 народилась Кірке-Марія та восени вийшов другий альбом “Зілля Зелененьке”.
Та нарештні народився син Тімур 6.12.2012 та як повелося з іншими дітьми, кожна дитина приносила альбом, ми зараз працюємо над третім альбомом, який вийде навесні. Сподіваємось, що будемо його презентувати в Україні, у квітні або травні – зараз ведемо переговори стосовно цього.
Діти – це надхнення. Всі пісні спочатку я співаю діткам, як колисанки – якщо працює тоді вже приношу до гурту а лише тоді репетиції та багато концертів і вже потім запис.
Чим займається “Свята ватра” окрім музики?
– Концерти в школах, розповідаємо про українські та естонські свята, знаходимо щось спільне та різне. Проводимо танцювальні майстер-класи, проводимо курси для вчителів воскресних шкіл, народні ігри, пропогандуємо українську і естонську культуру, та природні інтерграції в європейському суспільстві.
Співпрацюємо з Українським Конгресом Естонії, Українським Культурним Центром та молодіжною організацією “ПЛАСТ”. Були одними з організаторів, та провели вперше в 2013 році Живий ланцюг Соборності в Естонії.
Чи співпрацюєте з українськими музикантами, і з ким Вам найбільш комфортно працювалось?
– Постійно спілкуюсь з Валерієм ГЛАДУНЦЕМ з гурту Божичі, Олександром ЯРМОЛОЮ та Володимиром ШЕРСТЮКОМ. У минулому році познайомився на фестивалі Woodstock Україна з гуртом ТаРута – сподіваюсь, що пограємо на одних сценах в майбутньому. Знайомство було приємним та співпраця була позитивною. Хотілося більше співпрацювати з українськими музикантами та можливо записати програму з оркестром.< br>
Також спіпрацюю з Козаками зі Спасу (Київ), гарні хлопці, справжні. У нас вийшло гарне шоу, яке ми показували на найбільшому фествалі Естонії – “Õllesummer”. Також були танцювальні колективи з Естонії, але вони українці, які живуть в Естної, гурт “Dance Spirit” та “fokir-majster vognju”. Хотілось цю програму також показати в Україні.
Як в Естонії сприймають українську музику?
– В Естонії люблять справжнє та цінують гурти, які розуміють своє коріння та працюють професійно. З самого початку Гайдамаків сприйняли з радістю та любов’ю. Завдяки коханню я залишився в Естонії та створив “Святу Ватру”.
Впевнений, що такі гурт, як “ТаРута”, “Божичі”, “ДахаБраха”, “Гайдамаки”, “Kozak System”, “Свята Ватра” – палатимуть завжди і їх на їхню музику завжди чекатимуть в Естонії та інших країнах. Бо ми того варті. Слава Україні!
Олександр ШАНДРО
Настя ВЕРГЕЛЕС
CitizenJournal (c)