Svjata Vatra heategevus tuur Ida Ukrainas 2014

Svjata Vatra Ida-Ukraina kontserttuurist uudis Eestis: TV3 -“Seitsmesed uudised” 21. novembril, uudislõik kell 19.49-19.52.

Uudis Sakalas
Kiievis anti pataljoni Aidar, Pravõi sektor ja Vabatahtlike organisatsiooni esindajatele edasi Eestis kogutud toetuse eest soetatud meditsiinilised abipakid. Eriti rõõmustasid vastuvõtjad Märjamaa ja Viljandi Kunstikooli ning Rannamõisa lasteaia laste joonistuste üle, mille siirad tervitused jäävad toetama sõdurite paranemist. Kohal oli ajakirjanik Radio Svobodast.

Dnepropetrovski Kunstiklubis toimunud folk-rock kontserdil koguti toetust lahing-kanderaamide soetamiseks. Svjata Vatra esinemist filmis 2 erinevat Ukraina TV kanalit, anti intervjuusid ukraina ja inglise keeles.

Slovjanski kunstide koolis toimunund kontsert oli midagi erakordset. Nagu kutsujad pärast kirjutasid, toimus saalis omamoodi kultuuridevaheline segunemine, kus kellegi jaoks ei olnud oluline poliitiline hoiak, valitses sõpruse ja teineteisemõistmise õhkkond. Halbade teeolude tõttu üle tunni kontserdile hilinenud ansambel jooksis sõna otseses mõttes lavale ilma heliproovita. Kohe esimestest taktides võttis publik muusikuid tormiliselt vastu. Kui alguses lauldi kaasa ettevaatlikult, siis lõpus said ka eestikeelsed lood ühises kooris esitatud. Slavjanski noored, kes elanud üle sõjakoledusi, olid kontserdi positiivsest meeleolust niivõrd kaasahaaratud, et ovatsioonid ei tahtnud lõppeda väga pikalt peale esinemist. Korraldajate sõnul läksid inimesed peale Svjata Vatra esinemist koju helgema tundega ja usuga, et sõltumata elu keerdkäikudest on teineteisemõistmine ja aktsepteerimine võimalik siin ja praegu.

Ruslan Trochynskyil oli elus esimest korda võimalus üles astuda oma sünnilinnas Belitskojes, kus tema Eesti ansamblit tervitati tuliselt. Teisipäevasel keskpäeval oli kohalik kultuurimaja pilgeni rahvast täis ja peamiselt kooliõpilased olid tulnud osa saama oma linna “staarist”, kes on kuulus pea terves Euroopas. Väikese kaevanduslinna noortele oli Svjata Vatra esinemine inspiratsiooniks, et soovi korral on kõigil võimalik leida oma väljund.

Nii Slovjaskis kui Belitskojes anti kohalikele kunsti- ja muusikakoolidele üle Eesti pärimusmuusika plaate, noote, parmupillid ja parmupilli õpikud. Slovjanskisse toimetati Rahvusooper Estonia poolt saadetud noodid, mis jäävad ootama peatselt saabuvat Estonia klaverit. Kõik sealsed õpetajad ja õpilased tõdesid, et muusika on rahvusvaheline keel ja aitab teineteist paremini mõista. Muusikaga tegelemine on eriti rasketel aegadel noorte jaoks väga oluline rõõmu allikas.

Lisaks anti edasi Viljandi Kunsikooli, Märjamaa Kunstide kooli ja Rannamõisa Lasteaia laste joonistused ja tervitused, mis jäid kaunistama nende koole. Samuti anti neile koolidele edasi Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia tudengite kootud kampsunid, mütsid, sokid, kindad.

Harkovis osaleti toetuskontserdil, mis oli pühendatud nädal varem pommiplahvatuses kannatada saanud muusikasõprade ravi toetuseks ja kahju saanud kultuuriklubi taastamise heaks. Kontserdi ajal esitati ajaloos esimest korda Ukraina hümni Eesti torupilli saatel.

Svjata Vatra tänab kõiki, kelle panus aitas kaasa selle kontsertreisi teostumisele:

Viljandi Kunstikool – joonistused

Märjamaa Kunstikool – joonistused

Rannamõisa Lasteaed – kilgipillid ja joonistused

Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia – kudumid

Aino Saavaste – kudumid

Rahvusooper Estonia – noodid klaverile

Pärimusmuusik Cätlin Jaago – parmupilliõpik ja pärimusmuusika plaadid

Artur ja Irina Gradov

Vaba Ukraina MTÜ

Estonian Air

Vabariigi Presidendi kultuurirahastu

Svjata Vatra Ida-Ukraina kontserttuurist uudis Eestis: TV3 -“Seitsmesed uudised” 21. novembril, uudislõik kell 19.49-19.52.

Uudis Sakalas